NÁRODNÍ PARK LEMMENJOKI
(přeloženo ze zdrojů Metsähallitus)

Znak parku Lemmenjoki
Znak parku Lemmenjoki

Nalézá se v krajích Inari a Kittilä
Rozloha : 2855 km2; založen v roce 1956
v letech 1971 a 1982 postupně rozšiřován

         Ve Finsku slouží k ochraně přírody celkem 33 národních parků a 19 přísných přírodních rezervací. Krom toho jsou pro náročné trekkování určeny státem vlastněné „oblasti divočiny“, jichž je ve Finsku, resp. v Laponsku celkem 12. Celková rozloha parků je 7770 km2. 30 parků spravuje organizace Metsähallitus, jedním z nich je i národní park Lemmenjoki.
        Lemmenjoki je největší a nejdivočejší finský národní park a zároveň jedna z nejrozlehlejších divokých, převážně zalesněných oblastí bez cest a lidského osídlení v celé Evropě. Navíc přímo sousedí s podobně rozlehlým, nedostupným parkem Ovre Anárjohka v norském Sámieatnanu! Krom cíle ochrany laponské přírody je velmi důležitým cílem vytvoření parku umožnění náročného mnohadenního trekkování a zachování tradičního kočovného sobařství místních obyvatel, Sámů.
Nedozírný prales
Nedozírný prales
        Scenérie parku jsou charakterizovány velikými řekami, pralesy, fjeldovými pohořími a rašeliništi. Centrální části parku dominuje přes 70km dlouhý vodní tok Lemmenjoki, jež obklopují 600 metrová fjeldová pohoří Maarestatunturi a Viipustunturi. Severní část parku pokrývají rozlehlé březové pralesy, z nichž vystupují vrcholky fjeldů, bezlesé na svých vrcholcích. V údolí Lemmenjoki rostou borovice v úzkém pásu nížin. Severní hranice rozšíření smrku tečuje nejjižnější partie parku. Divoký charakter parku potvrzuje stabilní populace medvědů, rosomáků a zlatých orlů.
Laponský podzim začíná
Laponský podzim začíná
        Doporučený startovní bod pro poznávání oblasti je sámská osada Njurgulahti, na severovýchodní hranici parku při řece Lemmenjoki. Zde začíná populární trekková značená stezka podél řeky s okruhem v zlatokopecké horské oblasti (asi 60 km dlouhá). Další populární destinací je shromaždiště sobů Salivaara v jižní části parku. Obě tyto části jsou turisticky dobře dostupné, na značených stezkách jsou otevřené útulny, tábořiště a ohniště. Ovšem největší část parku (90% rozlohy) tvoří tzv. divoká zóna, kterou nevedou vůbec žádné stezky, krom sobích stezek, jež se z ničeho nic objevují a mizí. Divoká zóna je extrémně odlehlá a vhodná pro zkušené trekkery, jež zvládají mnohodenní náročné pochody. I v divoké zóně je několik útulen; tábořit, rybařit a rozdělávat oheň je povoleno kdekoli. Trekkovat lze bez konce po celé týdny. Dá se navštívit třeba horstvo Látnjoaivi, povodí řeky Vaskojoki či strmý řetězec hor Stuorrabogoaivi (vše v severní části), či okolí sámské sii´dy Lisma, rašeliniště Repokaira či aapa - komplex Naaskama (vše v jižní části). Nejzajímavější je povodí řeky Ravadasjoki s divokými peřejemi a vodopády. Po řece Lemmenjoki jezdí drahá lodní doprava. Z holých vrcholků se nabízejí dalekosáhlé rozhledy po pusté laponské krajině.
NP Lemmenjoki

NP Lemmenjoki

 • Spojení:
  • Autobusové spojení z Inari do Njurgulahti, občas až do Lismy.
  • Jižní část je dostupná pouze autem po silnici Inari - Kittilä (Salivaara).

 • Služby:
  • V Njurgulahti je malé informační centrum, kde jsou výstavy, prodejna trekkových potřeb a odjezdové stanoviště lodí po řece. Centrum je otevřeno v době, kdy v oblasti neleží sníh (květen - říjen).
  • Značené cesty na Kultasatamu (20 km) a Joenkieli (9 km), z Repojoki na Salivaaru (6 km).
  • Infotabule je též v Kultala - Morgamoja.

 • Mapy:
   1:100 000 Lemmenjoki

 • Ubytování, kempování: