VÝROČNÍ CENA ROSOMÁČÍ DRÁP 2003

VÝSLEDKY ROSOMÁČÍHO DRÁPU 2003

Porotce
Laureát
Pavel Placzkowski Radovan Kunc Riku Podzemský Celkem bodů
1. Kateřina „Estrella del Norte" Špániková 5 3 4 12
2. Míša Vignerová 4 2 5 11
3. Felipe del Sur Zahradník 3 4 3 10
4. Martin Dobeš 1 5 2 8
5. Martin „Kostra“ Šterc 2 1 1 4

        V sobotu 22. května 2004 v odpoledních hodinách se uprostřed bažin poblíž osady Jizerka ve stejnojmenných horách uskuteční historicky bezprecedentní událost – slavnostní předávání výroční ceny ROSOMÁČÍ DRÁP, kterou se rozhodla udělovat tzv. „Společnost severských mystifikátorů" od loňského roku ve dvou kategoriích:
  1. kdo se zaslouží o propagaci Finska a zvláště Laponska
  2. vykonavatel husté výpravy po polárních i nepolárních krajích
        Tato cena tedy zahrnuje nevšední výkony jak v oblasti intelektuální, tak fyzické, což je jistě průlomový počin. V prvním ročníku ceny se do nejužšího finále dostalo 5 nominovaných v obou kategoriích. Vítěze určuje vpravdě renomovaná porota, ve které zasedá Radovan Kunc, legendární polárník a outdoor sportovec z Jablonce, Pavel P. Plaček, nymburský mystifikátor a Riku N. Podzemský, spisovatel a pravidelný přispěvatel Severských listů. Ten k akci dodává:
        „Rosomáčí dráp se doufám hluboko zatne do kulturního kalendáře česko-finských vzájemných vztahů. Výkony nominovaných v prvním ročníku byly obdivuhodné – od zorganizování Sámi šamanských obřadů v jednom známém kulturním spolku až po extrémní polárnické výkony v divočině oblasti Lemmenjoki"
        „Kdybych nebyl členem poroty, jistě bych věnoval nemalé úsilí k tomu, abych sám Rosomáčí dráp aspoň jednou získal" tvrdí zas s typickou sveřepostí v hlase polárník Plaček, jež proslul mj. přechodem tundry severovýchodního Laponska pěšky i na běžkách.
Po svém se k akci staví i Radovan Kunc: „Kdo přijede na Jizerku, měl by s sebou vzít horské kolo, aby prokázal svou fyzickou zdatnost a přitom si užil jarní horské přírody!"
        Rosomáčí dráp, jak je vidno, slibuje nevšední spektrum zážitků téměř každému. Zveme tedy všechny zájemce o shlédnutí do Jizerky! Třeba toto setkání inspiruje mnohé z Vás k výkonům, za něž si zaslouží nominaci pro letošní rok!

Rosomák

NOMINACE
        Míša "Prasomila" Vignerová, misavignerova@seznam.cz
        Já, rousnatý rosomák Severu, Riku N.Podzemský nominuji svou liboprasnou kamarádku Míšu "Prasomilu" Vignerovou za hrdinský nezištný čin, který předvedla ve svazích kultovní hory Klenovský Vepor v Rudohoří. V jejím podhůří se oddělila od zbytku party a v pralese nalezla zoufalého šestiletého cyklistu slovenské národnosti, který zabloudil ze své chalupy v porostu. Ona použila svých instinktů divoké krysy a bez zaváhání načuchla správnej směr a odvedla ztroskotance do náruče milující matky. Jako "odměna" se jí dostalo zcestné rady ohledně směru na Vepor. Vyšplhavši po stráni, dostala se v oblasti Machnáčova grúnu do neprostupného pralesa, kde ji obtěžoval slušně vyvinutý medvěd mužského pohlaví. Typicky ženskou kalkulací se tohoto dotěry zbavila a nalezla stezku na vrchol, který zdolala bez poznání bolesti jen jako bonus k jejímu ojedinělému a nezištnému činu, jako vystřiženému z románů pro dospívající dívky. Díky, světe!!!

        Martin Kostra Šterc, msterc@quick.cz
        Já, Pláča. nominuji na Rosomáčí dráp 2003 Martina Kostru Šterce zvaného Veporský bagr. Tento člověk vyběhl dne 23. 4. 2003 Klenovský Vepor ve Slovenském Rudohoří na jeden zátah, bez toho aniž se zadýchal a za ztížených klimatických a terénních podmínek, nedbaje na sněhovou námrazu a sílící větrodé.

        Kateřina Špániková alias Estrela del Norte, katka.spanikova@seznam.cz
        Já, Radovan Kunc, vlastní rukou nominuji devatenáctiletou polární veteránku Katku Špánikovou, že během dvanáctidenní výpravy do národního parku Lemmenjoki v březnu 2003 strávila celkem devět a jednu polovinu mrazivých nocí venku, čímž získala doživotní čestný titul Estrela del Norte, čili Hvězda Severu.

        Filip Zahradník alias Felipe del Sur, filippus@centrum.cz
        Já, Radovan Kunc, vlastní klávesnicí nominuji Filipa Zahradníka za to, že během výpravy do národního parku Lemmenjoki v březnu 2003 strávil celkem devět mrazivých nocí venku, urazil celkem 350 kilometrů, projevil se jako neunavný buldozer, který všem šlapal stopu a zraněnému kamarádovi táhnul pulku. Za jeho hrdinství jsem mu věnoval oslavnou báseň, zapsanou do sešitu návštěv na srubu Ravadasjärvi:

Povím vám ságu, již podepíšu krví,
jež stala se cestou z Vaskojoki na Ravadasjärvi.
Je to příběh muže, jenž vpředu šlapal stopu
a nebral přitom ohled na okolní slotu.
Se žádným problémem nedělal cavyky
a spravil si skluznici dvaceti hřebíky.
A večer s úsměvem na tváři
šel si lehnout pod polární záři.
Stalo se to na svahu, na sněhové hoře,
když Pepa nemohl kvůli své noze,
tam kde toulá se sob a létá bělokur,
ukázal svou sílu Felipe del Sur.

        Martin Dobik Dobeš, m.dobes@volny.cz
        Já, Richard Podzemský, navrhuji Dobika do nominace na Rosomáčí dráp 2003 za propagaci Laponska. Ve společnosti Regula Pragensis uspořádal v rámci zvlátní čajové koly mystický a komický rituál KALAN HAUTAUS (Pohřeb ryby), přibližující duchovní svět Sámů formou stravitelnou Čechy a vzbudil v intelektuálech z Reguly velký zájem o Sámy, Finsko a Laponsko.