RUNA SEDMÁ
NA SLOVÍČKO S DR. HELMEREM

V této runě bude mít čtenář exkluzivní možnost zaznamenat duševní pochody švédského neurochirurga Dr. Stiga Helmera, jež se v seriálu Království režiséra Larse vor Triera zapsal do duše všech milovníků temnoty jako skandinávský doktor Cvach se sklony ke kouzlům woodoo, plození mimomanželských potomků v rodném Lundu, zpackáním operace mozku Mony a zejména...jako velký obdivovatel sousedního Dánska, které mu poskytlo profesní azyl.

Řekni nám teď Helmere,
Proč tě skalpel nebere
Proč tě nechtěj v Uppsale
proč jsi v práci ožralej?

Rozhovor, který vyšel 32.října 2004 v dánském týdeníku HOLD KAEFT1, přetiskujeme v původním znění, tak jak jej zaznamenal reportér plátku Aage Krüger:

AK: Dobrý den!Jste doktor Helmer, primář neurochirurgie v nemocnici Království?
SH: Jste snad od policie? Nebo dokonce z oddělení péče o děti v Lundu? Šmarjá, že vy jste otec Mony! Nemám vám co říct! Nejsem tady! Sakra, zas ta dánská pakáž! DANSK GÄVLAR2!!!
AK: K tomu se dostaneme později.Jsem Aage Krüger, reportér týdeníku HOLD KAEFT!
SH: Vždyť já nic neříkám! Aha...Vy jste Aage Krüger? Výborně! Já, víte, jsem doktor Helmer! Víte kdo já jsem?
AK: Doktor Helmer, pravděpodobně.
SH: A to vám řekl kdo? Nejmenovat! Tady, milej zlatej , jsme v Dánsku!!! Víte, co to znamená?
AK: Máme tu levnější a lepší pivo než švéďáci. Není tu prohibice. Fotbal na úrovni. Jsme národ s vikingskou tradicí...
SH: Jděte do prdele! Fifanšára! Vy Dánové neumíte myslet na nic jinýho než na chlast a děvky! Morálka, čest, lidské hrdinství...to vám nic neříká? No aby jo...Dansk gävlar! Prej Vikingové! Vy ste se ryli shnilejma prackama v rypákách, když naše švédské galéry brázdily moře od Nordkappu až po Guinejský záliv! Vy ste se nehodili ani za votroky k veslům! Víte kdo jsou to Dánové? Pokrytecký, prolhaný, vychlastaný mozky beze smyslu pro morálku...
AK: Čest a lidské hrdinství, já vim. Mě se zase na Švédech líbí ta vaše skromnost a smysl pro humor. V tom jste liga.
SH: Pche! Švédský humor, to je Bergmann! Vasa! Královna Kristina! Dánskej humor, to je půllitr tý vaší sračky Tuborg, do půlky plnej dánskejch zvratků! Volvo! Kirunská ocel! Uppsala! Pche, Dánsko...
AK: Překvapuje mě, že jste pochopil mou ironii...
SH: Takhle blbej umim bejt taky. Myslíte si, sakra, že vy Dánové jste pupek světa? Řekl bych, zcela jiná část těla, vyhýbám se záměrně pojmu prdel...
AK: Neznáte náhodou Miloše Zemana, když vás tak poslouchám?
SH: Kdo to jako má bejt? Ahá, už vim. To je ten šamstr dánský princezny, co? Dán jako dán.Stejná pakáž.
AK:Vraťme se k tématu. Proč vůbec nepůsobíte ve Švédsku?
SH: Já?
AK: No vy. Jste přece doktor Helmer?
SH: To byste chtěl slyšet, co?
AK: Už jsem to slyšel.
SH: Podívejte se...jak bych vám to jenom řek, abyste se neurazil, vy jeden pamlasi! Takhle se mě ptát nebudete. Vy se nebudete ptát na vůbec nic! Já, já jsem občan švédského království , já nemám povinnost tady trávit svůj drahocenný švédský čas s takovou dánskou nulou!
AK: Nu...ohledně těch nul bych byl pořádně opatrnej. Není snad pravda, že jste zanesen v počítači Švédské lékařské komory jako nežádoucí osoba? Není snad pravda, že Mona Jensenová po vaší operaci už rok jen slintá hleny?
SH: Dánové nejsou ničeho většího schopný za celou jejich zajebanou historii! Může bejt ráda, že žije, kráva! Na Dánsko jsem pořád kapacita! A říkám vám naposled, držte tu svojí špinavou dánskou hubu, vy jeden ignorante! Takovýhle kecálisty platíme z našich, evropsko unijních daní! Bez Švédska by Dánsko nikdy neexistovalo! Vy, Dánové jste takovej odpad, víte? Popelnice Švédska!
AK: To jste řekl neobyčejně krásně. Víte, já bych vám rád něco řekl.
SH: Že jdete konečně do prdele? Konečně pozitivní zpráva!
AK: Děkuju. Víte, já jsem...já jsem taky Švéd...
SH: Bratře! Kamaráde! Krvi mojí krve! Žes to neřek dřív! Pojď, zajdeme vedle do hospody, čepujou tam náš Starköl!!!
AK: Hmm...jeden z důvodů, proč jsem v Dánsku, je pivo. Dánský pivo.Lepší fotbal.
SH: Vy idiote! Nezkoušejte na mě takovýhle triky! Vy ste houby Švéd, i kdybyste se nakrásně narodil uprostřed Stockholmu, vy vylízanej alkoholiku!
AK: Houby víte, kdo jsem. Švéd, Dán, to se nepozná. Vy jste teda echt výjimka, to jo, ale jinak...
SH: ŽE se to nepozná? Podívejte, vy mentální liliputáne, já vám k tomu něco řeknu. Víte, co je Švédsko? Ach, Sverige, Sverige! To nebe! Ty lesy! Ti lidé, ty pilíře lidské statečnosti, hrdosti a nezlomné vůle! Švédsko, ty země vytesaná z žuly a granitu!!!
AK: To je toho...
SH: A Dánsko? Pche! Ta vaše kultůra...Kuku, kuku, tralala...Tomu říkáte umění! DANSK GÄVLAR! Víte, co je Dánsko? SRAČKA Z PÍSKU A Z VODY! Fuj!

Zde záznam rozhovoru z nepochopitelných důvodů končí. Přesto si však, milí čtenáři, můžete domyslet, že most přes průliv Oresund je zřejmě to jediné, co tyto hrdé severské země spojuje...


1 Drž hubu (dán.)
2 Dánská pakáž (švéd.)

<<< x >>>